opona zimowa
Dlaczego warto zmienić opony na zimowe ?
26 listopada 2018
Mysłowicki Jarmark Świąteczny
7 grudnia 2018

Złe nawyki kierowców zwiększające spalanie

Wysoki poziom spalania w samochodach osobowych to główny temat do narzekań kierowców, tym bardziej że paliwo ciągle drożeje. Bardzo mały odsetek z nich zdaje sobie sprawę że podwyższone spalanie to wina samego kierującego. Spalanie można łatwo zmniejszyć poprzez zastosowanie podstawowych zasad eko-drivingu. Co kierowcy robią źle ?

Przeładowanie samochodu, niskie ciśnienie w kołach

Zużycie paliwa wzrasta wraz z masą którą samochód musi przewieźć. Wielu kierowców wozi niepotrzebne rzeczy w bagażniku które zwiększają masę pojazdu. Dodatkowo większość z kierowców zapomina dbać o odpowiednie ciśnienie w kołach(sugerowane przez producenta). Im mniejsze ciśnienie w kole tym większy opór toczenia co przekłada się na wzrost spalania. Na szczęście od roku 2016 każde auto osobowe musi być wyposażone w czujniki ciśnienia powietrza w oponach.

Za duże obroty, za niski bieg

Sprawne posługiwanie się pedałem gazu oraz zmiana biegów w odpowiednich momentach pozwala wiele zaoszczędzić. Dużą role w przypadku skrzyń manualnych odgrywa hamowanie silnikiem które wymaga wprawy. Cała sztuczka polega na tym żeby unikać gwałtownych hamowań i przyspieszeń, przewidywać zachowania kierowców oraz utrzymywać jak najbardziej płynną jazdę.

Postój

Jednym z najczęstszych błędów jest nagrzewanie silnika na postoju. Po odpaleniu zimnego silnika jednostka napędowa nagrzewa się bardzo powoli, za czym idzie dłuży czas pracy na podwyższonym spalaniu. Najlepiej zaraz po odpaleniu ruszyć w drogę unikając wysokich obrotów silnika, aby olej mógł osiągnąć pełnie swoich właściwości.

Luz – bieg jałowy

Kierowcom o dużym stażu wydaje się, że wrzucenie biegu jałowego podczas jazdy pozwala zaoszczędzić paliwo. W dzisiejszych czasach silniki nie pobierają paliwa w momencie zdjęcia nogi z gazu podczas wrzuconego biegu. Niestety jazda ekonomiczna na biegu jałowym to tylko mit.

Rezerwaspalanie

Jazda na rezerwie może spowodować, że pompa paliwa zassie zanieczyszczenia, które osadziły się na dnie baku. Awarii może ulec pompa wtryskowa lub wtryskiwacze które zaczną podawać więcej paliwa co zwiększy ilość spalanego paliwa. Początki takich uszkodzeń mogą być niezauważalne jednak w dłuższym okresie czasu może okazać się, że aby przywrócić układ paliwowy do pełnej sprawności będzie potrzebna naprawa za kilka tys. Złotych. Wynajmując auto w naszej wypożyczalni samochodów zawsze dostaniesz auto zatankowane do pełna i z ekonomicznym silnikiem.