Bielsko-Biała jest to miasto położone w południowej części Polski w województwie śląskim.
Oficjalnie miasto powstało w 1951r. po połączeniu dwóch mniejszych miejscowości – Bielska i Białej. Pełni funkcję głównego ośrodka administracyjnego, handlowego, akademickiego, turystycznego, kulturalnego i przemysłowego na tak zwanym Podbeskidziu. Jest członkiem Związku Miast Polskich oraz stanowi ważny węzeł kolejowy i drogowy w skali kraju. Bielsko-Biała cieszy się również niskim bezrobociem – 2%. W 2018 roku liczba mieszkańców nie przekraczała tu 172 tysięcy. W skład miasta wchodzi 30 osiedli.
Infrastruktura drogowa i kolejowa jest tu bardzo rozwinięta. Przez Bielsko-Białą przechodzą drogi S1 (ekspresowa), droga krajowa nr 1, droga ekspresowa S52 oraz droga wojewódzka 942. Natomiast linie kolejowe są trzy: 139, 90 i 117. Bielsko-Biała posiada połączenia z Warszawą, Wrocławiem, Katowicami, Szczecinem, Żyliną, Gdańskiem, Poznaniem, Krakowem, Bydgoszczą i Łodzią.
Herb Bielska-Białej
Składa się on z dwóch gotyckich tarcz: lewa to dawny herb Bielska, natomiast prawa to herb dawnej Białej. Lewa jest dwudzielna, po jej lewej stronie znajduje się połowa złotego orła na niebieskim tle, natomiast prawa strona przedstawia trzy białe lilie na czerwonym tle. Na drugiej tarczy możemy zobaczyć dwie czerwone róże ułożone poziomo na zielonym tle.
Flaga miasta
Płat tkaniny, na którym znajdują się trzy główne kolory. Na górze żółty pas prostokątny zajmujący 1/5 flagi, środkowy pas ma barwę białą i zajmuje 3/5, natomiast najniżej położonym pasem jest pas czerwony, któremu również przypisuje się 1/5 części flagi. W najszerszym pasie – białym – znajduje się herb Bielska-Białej.
Atrakcje w mieście
Będąc w Bielsko-Białej jako jednym z punktów, które może zwiedzić jest Stare Miasto. Średniowieczny układ urbanistyczny oraz budowle z XVI-XIX wieku mogą sprawić, iż osoby zwiedzające poczują się jakby cofnęły się w czasie. Polecamy dla wszystkich wielbicieli średniowiecznej architektury.
Ciekawą atrakcją na spokojny dzień rodzinny może być również spacer wokół Dworu Lipnickiego. Pałac ten położony jest w centrum miasta, swoją nazwę zawdzięcza starostom Lipnickim, którzy zamieszkiwali go w XVI w. Obecnie należy do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości oraz do prowadzonego przez nie domu dla kobiet i dzieci upośledzonych. Pałac jest otoczony pięknym parkiem, w którym możemy znaleźć różne gatunki roślin i zwierząt.