Wypożyczalnia samochodów Mikołów
Wypożyczalnia samochodów Mikołów
15 października 2018
Złe nawyki kierowców
Złe nawyki kierowców zwiększające spalanie
29 listopada 2018

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe ?

Większość kierowców zdaje sobie sprawę, że od rodzaju i stanu opon w samochodzie zależy bezpieczeństwo na drogach. Mimo posiadanej wiedzy kierowcy często nie dbają o to, żeby opony jakie są założone naszym samochodzie były odpowiednie do aktualnie panujących warunków na drogach.opona zimowa

Różnice opon zimowych i letnich

Duże grono kierowców nie interesuje się motoryzacją, a samochód służy im tylko do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Każdy może porównać wygląd bieżników opon zimowych(wiele drobnych nacięć, węższe rowki) i letnich(szersze rowki, mniejsza liczba nacięć), ale nie każdy wie o różnicy, która występuje w składzie opony. Zimówki posiadają mniejszą zawartość siarki, co sprawia, że są bardziej elastyczne w ujemnych temperaturach, przy wysokich temperaturach będą zużywać się szybciej od letnich oraz mogą powodować efekt „pływania samochodu”

Kiedy czas na zmianę opon?

Opony powinniśmy wymieniać w momencie, gdy a termometrze w godzinach porannych temperatura wacha się w granicach 5-10 stopni Celsjusza lub gdy zaobserwujemy pierwsze ujemne temperatury/przymrozki nocą. Zdania na ten temat są mocno podzielone, do czasu, gdy na termometrze nie zobaczymy ujemnej temperatury opona letnia doskonale spełnia swoje zadanie i gwarantuje bezpieczeństwo. Jednak przy niskich temperaturach ryzyko wystąpienia opadów śnieżnych znacznie wzrasta, może pojawić się błoto pośniegowe które bardzo ogranicza możliwości opon letnich. Drugim ważnym czynnikiem jest czas oczekiwania na wymianę, wystarczy poczekać na 1 opady i na wymianę opon trzeba się umawiać z kilkudniowym wyprzedzeniem lub stać w godzinnych kolejkach. Zbyt wczesna lub zbyt późna wymiana opon w samochodzie niesie za sobą konsekwencje. Jeżeli wymienimy opony letnie na zimowe w czasie gdzie zdarzają się wysokie temperatury może to przyspieszyć ich zużycie.

Opony a indeks prędkości

Przy wyborze nowych opon zawsze należy pamiętać o indeksie prędkości. Pokusa zakupu opon o gorszych parametrach jest duża, ponieważ różnica w cenie może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych na 1 sztuce. Opona na lato dostosowana jest do jazdy przy wysokich temperaturach, zimowa przy niskich. Letnia opona twardnieje wraz ze spadkiem temperatury co sprawia że jest bardziej podatna na uszkodzenia, tak samo jak zimowa przy wysokich temperaturach. Przekraczanie maksymalnej prędkości dla danej opony może przyspieszyć jej zużycia oraz spowodować nadmierne wybrania bieżnika.

Podsumowanie

Oto kilka podstawowych powodów dla których warto wymieniać opony na zimowe:

  • Opona zimowa posiada dużo więcej nacięć „lamelek” co poprawia jej przyczepność na zaśnieżonej drodze,
  • Guma z której odlany jest bieżnik ma bardziej elastyczne właściwości niż opona letnia, co pozwala na zachowanie wysokiego współczynnika przyczepności nawet przy bardzo dużych spadkach temperatur,
  • Opona zimowa na suchym asfalcie przy ujemnej temperaturze może skrócić drogę hamowania nawet o 30%
  • Zdecydowana poprawa bezpieczeństwa na drodze ,
  • Dzięki odpowiedniemu kształtowi bieżnika mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powstania aquaplaningu podczas wjechania w kałuże.opona letnia

 

Na co zwrócić uwagę podczas eksploatacji zimowych opon?

Jedną z podstawowych czynności jest zadbanie o odpowiednie ciśnienie, kontrola na kompresorze z pobliskiej stacji benzynowej to absolutne minimum. Każdy producent auta zamieszcza informacje jakie powinno być odpowiednie ciśnienie.

Kolejną sprawą jest wyważenie kół. Masz zimówki na innych felgach i postanowiłeś sam zmienić koła? Nawet w takim przypadku warto podjechać do wulkanizatora, który przeprowadzi wyważenie kół. Brak wyważenia może skutkować nierównomiernym ścieraniem się opony lub bicia układu kierowniczego. Warto również sprawdzić rok produkcji opon. Musimy pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu guma twardnieje i stara opona zimowa ma o wiele gorsze właściwości od nowej, mimo iż bieżnik nie wykazuje zużycia.